Obilježili smo Svjetski dan mentalnog zdravlja u Osnovnoj školi Bratoljuba Klaića, Bizovac
Autor: Velimir Kunzinam, 14. 10. 2020.

Svjetski dan mentalnog zdravlja se obilježava 10. listopada, a cilj ovogodišnje kampanje je povećati ulaganje u mentalno zdravlje s obzirom na ovogodišnja iskustva s pandemijom.

U našoj školi održane su brojne aktivnosti s ciljem poboljšanja mentalnog zdravlja naših učenika, što je i glavni cilj našeg ovogodišnjeg eTwinning projekta „Me, Myself & I“ („Ja i sva moja lica“). Više o tome možete pročitati ovdje.

Učiteljica 1. razreda Ivana Oremuš je sa svojim je učenicima provela cijeli dan razgovarajući o emocijama. Prvo su na satu hrvatskog jezika čitali priču i razgovarali o strahu i prevladavanju straha nakon čega je uslijedila priča o tuzi. Zatim su kroz radionicu naučili koje su četiri osnovne emocije i kako ih prepoznati. Razgovarali su o svojim osjećajima i o situacijama koje ih izazivaju. Također su osvijestili gdje u svojem tijelu osjećaju pojedinu emociju.

Na kraju su na satu likovnog crtali oblake koji se različito osjećaju, i u skladu s tim su različite teksture, oblika i imaju različite kišne kapi

Učiteljica 2. razreda Romana Žužić je nakon kratke prezentacije o mentalnom zdravlju i osjećajima s naglaskom na empatiju i međusobno pomaganje te solidarnost, učenicima pomogla da osmisle i oblikuju čime bi i kako oni pomogli djeci koja su nesretna. Zadatak je bio da kroz crtež izraze što bi im poklonili kako bi ih oraspoložili koristeći tople boje. Osim Svjetskog dana mentalnog zdravlja, time se obilježio i Dječji tjedan.

Učenici 4. razreda s učiteljicom Valerijom Čandrlić su naučili prepoznati svoje osjećaje, povezati ih s onime što se događa u tijelu i u mislima. Također su naučili kako mogu ohrabriti sebe i druge pozitivnim riječima i mislima ohrabrenja.

Psihologinja škole Zvončica Kučanda je u 7. razredu provela radionicu razgovarajući o osjećajima, ponajviše o ljutnji. Učenici su saznali kako se mogu nositi s ljutnjom, što je samokontrola te u kojim situacijama im je potrebna. Navodili su razne primjere kada su izgubili kontrolu nad ljutnjom te kako su ju uspjeli vratiti. Također su pokušavali prepoznati u kojim situacijama se javljaju koji osjećaji.

U predmetnoj nastavi je svaki učitelj koji se u petak, 9.10. prvi sat našao u nekom od 5. do 8. razreda pustio kratak video Zagrebačkog psihološkog društva o mentalnom zdravlju. Neki razrednici su dodatno obradili i proširili temu na satu razrednika dok su drugi riješili i kviz na istu temu čiji je autor učitelj OŠ Popovac, Goran Podunavac.

Više fotografija možete pronaći ovdje.

- 1. razred

- 2. razred