„Pomoć bližnjemu u potrebi - BIZOVAC 2019.“
Autor: Katarina Antolašić, 19. 6. 2019.

U školskoj 2018./19. godini u Osnovnoj Bratoljuba Klaića, Bizovac četvrtu godinu zaredom održava se projekt učenica i učenika pod nazivom „Prijatelji u prirodi“. Od 6. do 8. lipnja u Bizovcu je održan trodnevni kamp za djecu i mlade od jedanaest do šesnaest godina. Sedamdeset sudionika kampa, iz šest sela općine Bizovac, okupilo se u dvorištu župe Sv. Mateja, podigavši za tu prigodu petnaest šatora. Uz pokroviteljstvo Općine Bizovac, nastavnici i učenici bizovačke škole, za ovogodišnje partnere izabrali su animatore iz različitih društvenih i crkvenih zajednica. Odabrana tema kampa Pomoć bližnjemu u potrebi okupila je brojne partnere po izboru škole u Bizovcu: Gradsko društvo Crvenog križa Valpovo, Milosrdne sestre svetog Križa, HGSS stanica, Osijek, Frama Tvrđa, Osijek, skauti Đakovačko-osječke nadbiskupije, Konferencija sv. Vinka Paulskog iz Bizovca, DVD Bizovac i kao domaćini  mladi župe Sv. Mateja u Bizovcu.

Cilj koji je ostvaren boravkom u prirodi očitovao se u međusobnom druženju  djece i mladih te kroz promidžbu različitih oblika pomaganja ljudima u društvu kao i u crkvenoj zajednici. Uz skautske vještine u prirodi i mnogo igre, pokazala se korisnom svaka od ponuđenih prezentacija s kojom su se predstavili pojedini partneri. Brojne igre i radionice obilježile su trodnevni boravak u prirodi i to bez mobitela. Za ovaj zanimljiv detalj pobrinuli su se roditelji koji su pristali poslati svoje dijete bez navedenog nezaobilaznog detalja. Vrijedno je spomenuti da su roditelji sudjelovali i u kupovini svih devetnaest šatora koje škola koristi u realizaciji projekta Prijatelji u prirodi.  U suradnji s bizovačkim župnikom Zoranom Ćosićem, kroz pastoralno planiranje svih aktivnosti u župi, navedeni projekt predstavljen je kao izvanredni i potrebiti doživljaj župne kateheze u prirodi.

Igre, radionice, istraživački rad, svjedočanstva, ogledne vježbe uvelike su utjecale na motivaciju djece i mladih u razumijevanju potreba ljudi u njihovoj svakodnevici. Posebne potrebe materijalno siromašnih, starijih i nemoćnih, bolesnih i nastradalih, duhovno  i tjelesno gladnih i žednih... provlačile su se kao niti izabrane teme ovogodišnjeg kampiranja u prirodi. Osim interesa i pozornosti, suradnje i raspoloživosti kod učenica i učenika, najsnažnije je do izražaja dolazila dječja motivacija s kojom se želi pomoći osobi kojoj je potrebna pomoć.  Učenici sedmog razreda bizovačke škole pripremili su za program kampa tri projektne prezentacije u kojima su imali zadatak opisati mogući oblik pomaganja ljudima u vlastitoj sredini. Prezentacije su pripremljene uz mentorstvo Romane Kranjčević, predsjednice bizovačke Konferencije sv. Vinka Paulskog, a javni nastup dogodio se bez projektora i ekrana, uz logorsku vatru. Za istaknuti je da praktično djelovanje u realizaciji učeničkog socijalnog istraživanja slijedi nakon kampa uključivanjem svih učenica i učenika Osnovne škole Bratoljuba Klaića, Bizovac a za svoje partnere poželjeli su Konferenciju sv. Vinka Paulskog i članove Crvenog križa iz Valpova. Pismo namjere bit će prvi korak nakon tri dana provedenih u prirodi.

Tradicionalni kamp u Bizovcu svake godine u realizaciji uključuje nove partnere. Ovogodišnji „debitanti“ bile su kandidatice i postulantice Milosrdnih sestara sv. Križa sa svojom odgojiteljicom s. Dorotejom Krešić.  Njihov je zadatak bio osmisliti duhovni sadržaj kroz osobna svjedočanstva i igre u prirodi, a najučinkovitije su djelovale slaveći Isusa u župnoj crkvi. Naravno, za svoje  radosne doprinose u evaluaciji kampa dobili su „čistu peticu“ s posebnom pohvalom: Bile su najbolje! Uz djevojke koje žarko žele dati svoja obećanja Bogu, posebnu pozornost privukli su aktivni članovi Hrvatske gorske službe spašavanja. Premda su sudjelovali i prve godine održavanja, ovogodišnji doprinosi kod djece razvili su zainteresiranost  za „tko sve može postati njihov član.“

Koordinator organizacije kampa bio je vjeroučitelj Slaven Školka, voditeljica kampa bila je teologinja Eda Miljković (članica skauta Đakovačko-osječke nadbiskupije), a bizovačku školu predstavljala je Katarina Peharda, profesorica biologije i kemije. Zahvaljujući njima, kamp je uspješno realiziran, a na temelju evaluacije učenika ocijenjen ocjenom odličan (5). Zahvaljujući Anti Lovrinčeviću, ravnatelju Osnovne škole Bratoljuba Klaića, Bizovac kao i načelniku Srećku Vukoviću, ispunjeni su svi uvjeti da se kamp što kvalitetnije zamisli, pripremi i na radost svih sudionika uspješno realizira.

Kamp je završen 8. lipnja s poslijepodnevnim natjecanjem u vatrogasnim vještinama, u novootvorenom središtu DVD Bizovac, a na kojem su sudjelovali i pojedini sudionici kampa. Sljedeći će se kamp održati 14. lipnja 2019. na istom zemljištu, za djecu od sedam do deset  godina. Taj će kamp trajati nešto kraće, a bit će posebniji zbog toga što će na njemu sudjelovati i svi roditelji koji imaju osobni ili obiteljski šator.

Dojmovi sudionika kampa:

Nora, 13 godina:

„Svidjele su mi se radionice i druženje. Zapravo, sve mi se sviđa!“

Leonarda 12 godina:

„Upoznati  HGSS i časne sestre u jednom danu, provesti vrijeme s njima, igrati se, zvuči čudno, ali jako je zanimljivo.“

Iva, 13 godina:

„ Radionice su bile zanimljive i  jako korisne.  Svima dajem čistu peticu!“

Luka, 15 godina:

„Spavati u šatorima, za mene je nezaboravan doživljaj.“

Petra, 13 godina, (članica Crvenog križa):

„Vrijedno je bilo pokazati drugima pružanje prve pomoći i naučiti ih da to čine.“

Tekst napisao: Slaven Školka, vjeroučitelj