Sadnice za prirodniji okoliš škole
Autor: Velimir Kunzinam, 1. 12. 2015.

Tijekom mjeseca studenog na područnim školama OŠ Bratoljuba Klaića sadile su se višegodišnje sadnice drveća

Sadnice za prirodniji okoliš škole

Početkom mjeseca studenog zasađene su prve sadnice u okruženju PŠ u Brođancima.  Za učenike škole bila je to prigoda da sami doprinesu ljepšem okolišu uz školu i  igralište. Sadnice višegodišnjih nasada osigurala je Općina Bizovac, a sadnju su trebale popratiti učeničke vrijedne ruke.  Zelene površine oko škole pokazuju da suradnjom Općine i škole ova inicijativa ima svoju „budućnost u hladovini“. Puno će nadolazećih generacija pratiti kako  stabla rastu u visinu i kako svojom krošnjom prave hladovinu koju će rado koristiti za ljetnih vrućina.

Suradnja  lokalne zajednice i škole nastavljena je u susjednoj školi u Habjanovcima.  Međutim, suradnja se proširila i na mještane koji su bili spremni pomoći. Površinu je trebalo izorati i izravnati, a tek onda iskopati rupe za višegodišnje sadnice. Uz sadnice drveća učenici su zasadili sadnice malina i kupina, a svoje mjesto dobilo je i ukrasno grmlje. Sada je „stara ljepotica“(zgrada škole) dobila novu pozadinu za nove fotografije za svoje stranice  spomenice.

U Samatovcima su učenici svoju sadnju pripremali kroz sate vjeronauka. Tema Zemlja je naša i Božja kuća  tražila je konkretnu akciju kako bi se učenici uključili u brigu za svoj okoliš. Školsko dvorište, nakon renoviranja škole, nije imalo niti jednog stabla. Za učenike i njihove roditelje zadatak je bio iskopati rupe, a inicijativom Mjesnog odbora stigle su sadnice. Svaki je učenik, uz pomoć školskih majstora i vjeroučitelja, zasadio jedno stablo.  Zanimljivo će biti prošetati dvorištem za desetak godina. Tada će sadašnji učenici promatrati svoja stabla i neke nove mališane u školskom dvorištu.