Projekt „Energetska obnova zgrade OŠ Bratoljuba Klaića, Bizovac“
Autor: Velimir Kunzinam, 7. 4. 2015.

Dana, 6. ožujka 2015.g., potpisan je Ugovor o zajedničkom financiranju projekta održive gradnje „Energetska obnova zgrade OŠ Bratoljuba Klaića“ davanjem sredstava pomoći između Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Osnovne škole Bratoljuba Klaića u Bizovcu.

Osnovna škola Bratoljuba Klaića djeluje na području Općine Bizovac te uz Matičnu školu u Bizovcu, nastava se izvodi i u četiri Područne škole: Cret, Samatovci, Brođanci i Habjanovci. U odgojno-obrazovni sustav uključeno je otprilike 320 učenika sa tendencijom porasta nakon dugogodišnjeg pada.

Nakon podizanja standarda prostornih uvjeta rada u područnim školama, uz financijsku pomoć osnivača Osječko-baranjske županije i lokalne samouprave Općine Bizovac, 2013. godine planski na red dolazi i Matična škola Bizovac ulaskom u projekt Energetskog pregleda školske zgrade. Na temelju ove studije izvodivosti zaključeno je da u objektu škole postoji potencijal za implementaciju mjera energetske učinkovitosti.

Provedena procjena je pokazala da potencijala za uštedu energije ima najviše pri:

Sanaciji ovojnice zgrade škole
Sanaciji ovojnice zgrade dvorane
Sanaciji krovišta zgrade škole
Sanaciji krovišta zgrade dvorane
Zamjeni postojeće dotrajale stolarije
Promjeni vrste energenata i toplinske instalacije
Zamjeni rasvjetnih tijela.

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost zatim raspisuje natječaj  na koji smo se prijavili izradivši svu potrebnu projektnu dokumentaciju uz logističku podršku lokalne samouprave i financijsku pomoć našeg osnivača. Za tu svrhu, Osječko-baranjska županija je osigurala iznos od 40 % ukupne investicije kroz svoj proračun. Na sjednici održanoj dana 24. srpnja 2014. godine, Upravni odbor Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti, donio je Odluku  o odabiru korisnika sredstava Fonda, kojom je prihvaćena i naša ponuda i za koju je odobrena pomoć u visini do 53,40%  opravdanih troškova, a najviše u iznosu do 1.400.000,00 kn. Ovim projektom svi predviđeni radovi imaju osnovni cilj, a to je smanjenje potrebne topline za grijanje, a samim time i financijsku uštedu, te smanjenje emisije CO2 koje bi trebalo iznositi 76%.

Zaokružena financijska konstrukcija uklapanja u projekt „Povećanja energetske učinkovitosti u zgradarstvu OŠ Bratoljuba Klaića – obnova i rekonstrukcija školske zgrade“ izgleda ovako:

vrijednost investicije  s PDV-om 2.350.116,71 kn
procijenjeni iznos stručnog nadzora (2%) s PDV-om 47.002,33 kn
ukupna vrijednost investicije s PDV-om 2.397.119,04 kn

Napomena: uz odobrena sredstva Fonda u projekt se ulaže i 997.119,04 kn vlastitih sredstava našeg osnivača Osječko-baranjske županije.

Odobrenjem ovog projekta obuhvaćena je:

Izvedba fasade sa termoizolacijom od kamene vune debljine 14 cm.
Sanacija ravnog krova i tavana škole izvedbom novih slojeva termoizolacije i hidroizolacije.
Zamjena postojećih radijatora , toplinska izolacija, uz ugradnju termoventila.
Poboljšanje energetskih svojstava građevine izmjenom postojeće stolarije i bravarije, novom, energetski učinkovitijom PVC stolarijom i aluminijskom bravarijom.
U potpunosti zamjena ugrađenih dotrajalih rasvjetnih tijela s energetski učinkovitijim rasvjetnim tijelima.

Po postupku javne nabave provedene od strane Osječko-baranjske županije krajem 2014. godine, za izvođača svih radova izabran je gospodarski subjekt Zuber  d.o.o. iz Višnjevca, a za stručni nadzor gospodarski subjekt MHM inženjering d.o.o. Osijek, koji je izradio Tipski glavni projekt. Dosad je u svim učioničnim prostorima instalirana elektronička oprema i ista je spojena na internetsku mrežu. Rok za završetak projekta „Energetska obnova zgrade OŠ Bratoljuba Klaića“ je 31. rujan 2015. godine. Trenutno se izvode radovi izmjene vanjske drvene s PVC stolarijom.

Ravnatelj:

Ante Lovrinčević, prof.