PREVENCIJSKE AKTIVNOSTI U ŠKOLI
Autor: Velimir Kunzinam, 13. 1. 2015.

U OŠ Bratoljuba Klaića, Bizovac 15. i 16.12.2014. održana su dva roditeljska sastanka za učenike od 1. do 8. razreda u suradnji s Odjelom za prevenciju Policijske uprave osječko-baranjske. Predavanja su dio preventivnih programa koje provodi Odjel prevencije s kojim škola ostvaruje suradnju svake godine kroz dio Školskog preventivnog programa.

15.12.2014. održan je roditeljski sastanak za roditelje učenika od 1. do 4. razreda na kojem je policijski službenik za prevenciju Robert Škorvaga održao predavanje Suzbijanje seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja djece“. Danas je nasilje nad djetetom jedan od najčešćih oblika kršenja osnovnih prava i interesa djece i ozbiljan društveni problem. Osnovno pravo svakog djeteta, pravo na život i razvoj, ne samo da je povrijeđeno već je  i ozbiljno ugroženo različitim oblicima nasilja koji ostavljaju trajne i teške fizičke i psihičke posljedice. Kampanje Vijeća Europe za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom se u RH provodi pod nazivom „JEDNO od PET“ i svrha joj je unaprjeđenje sustava zaštite djece od seksualnog nasilja te pružanje znanja i praktičnih rješenja za sprječavanje i prijavljivanje seksualnog nasilja nad djecom i to djeci, njihovim obiteljima/skrbnicima i društvu, a time i podizanje razine svijesti o stvarnim razmjerima seksualnog nasilja nad djecom.

16.12.2014. za roditelje učenika od 5. do 8. razreda gospodin Škorvaga održao je predavanje „Alkohol, vandalizam i nasilje među mladima“. Prema pokazateljima i pojedinačnom raščlambom kaznenih djela i prekršaja gdje su sudionici maloljetne osobe svjedoci smo pojave vandalizma, konzumacije alkohola i nasilja među mladima, te je iskazana je potreba za izradom preventivnog projekta u vidu provođenja edukativnih predavanja kako bi se ukazalo na probleme konzumacije alkohola, neprihvatljivog i lošeg ponašanja u društvu, te sve češće pojave nasilja među mladima. Cilj  je upoznati mlade ljude i cjelokupnu javnost o nužnosti reagiranja na vandalizam, konzumiranje alkohola mladih, te  nasilje među mladima.

Tijekom školske godine 2014./2015. već je ostvarena suradnja s PU osječko-baranjskom, Odjelom za prevenciju i kroz predavanje za učenike 8. razreda „Zdrav za pet“ koje je također održao gospodin Robert Škorvaga a usmjeren je na prevenciju ovisnosti (alkohol, droge, igre na sreću) te promociju pro-socijalnog, preventivnog i zaštitnog djelovanja uz razvijanje socio-emocionalnih vještina kod djece i mladeži; podizanje razine svijesti o vlastitoj ulozi u očuvanju životne, školske i radne okoline; podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja i sigurnosti. Za roditelje 8. razreda policijski službenik Ivan Pakšić održao je predavanje „Legiranje, ne drogiranje“ čiji je cilj smanjenje konzumiranja sredstava ovisnosti među mladima i smanjenje rizičnih ponašanja, rano otkrivanje konzumenata, ovisnika, otkrivanje i suzbijanje preprodaje droga u školi, oko škole, stvaranje većeg osjećaja sigurnosti među djecom te smanjenje dostupnosti svih oblika ovisnosti u školskom okruženju. Za roditelje učenika 7. razreda. Policijski službenik Tomo Andrašević je održao predavanje u sklopu projekta „Živim život bez nasilja“ koji je usmjeren na sprječavanje različitih oblika nasilja među mladima i nasilja u obitelji, uz izgradnju kulture nenasilja i tolerancije.