Aktivnosti u školskoj knjižnici
Europska godina mladih - radionica Evo nas, tu smo
Autor: Katarina Antolašić, 15. 9. 2022.

Neka se i vaš glas čuje! Tema je ovogodišnje Europske godine mladih u kojoj se želi ukazati na bitnu ulogu mladih u izgradnji bolje, zelenije, uključivije i digitalnije budućnosti. Školska knjižničarka Katarina Antolašić s učenicima od prvog do četvrtog razreda uključila se u ovaj projekt te će tijekom nastavnih sati organizirati radionice u kojima će dominirati teme vezane za planetu Zemlju te one kojima se danas mladi najviše bave. Tijekom radionica školska će knjižničarka provoditi art terapiju, dramsku pedagogiju te forum kazalište.

U rujna je školska knjižničarka s učenicima četvrtog razreda, mladim knjižničarima te petim razredom održala radionice s temom planeta Zemlja. Naziv prve radionice bila je Evo nas, tu smo, u kojoj je u središtu bila istoimena slikovnica autora Olivera Jeffersa. Inače, spomenutu je slikovnicu autor posvetio svojem sinu u kojemu u slikovnici pripovijeda o Zemlji. Na početku sata, školska je knjižničarka napisala na ploču misao Evo nas, tu smo. Razgovarali smo o tome kakav je osjećaj biti tu, na ovome satu, kako se učenici osjećaju zbog činjenice što su se vratili u školu, što su manje kod kuće, što su među prijateljima. Na kraju ih je školska knjižničarka upitala čemu se nadaju ove školske godine. Nakon razgovora učenici su proučavali ilustracije u slikovnici. Upitala ih koja ih je ilustracija najviše privukla, kako se osjećaju zbog te ilustracije, podsjeća li ih poneka ilustracija na nekakav događaj iz života. Budući da se književnik obraća svome sinu u slikovnici, učenici su se i sami prisjetili događaja kada su još bili mlađi. Nakon toga školska je knjižničarka rekla učenicima da zamisle mjesto na kojem bi u ovom trenutku željeli biti. Upitala ih je da zamisle boje koje prevladavaju na tom mjestu te kakvu emociju pobuđuje slika koju su zamislili. Učenici su zamišljena mjesta nacrtala te na temelju crteža napisali poeziju koju smo postavili na plavu podlogu koja je činila planetu Zemlja. Razgovarali smo o tome koliko smo svi značajni na ovom svijetu.

Pri kraju sata svaki je učenik izabrao njemu bitnu osobu te mu je napisao pismo.

U ovom projektu surađuju sljedeće škole: Osnovna škola Ivane Brlić-Mažuranić, Koška, Osnovna škola "Šećerana", Šećerana, Osnovna škola Josipa Jurja Strossmeyera, Trnava te su zajednički nazvali projekt - Mladost je radost.

Sve aktivnosti možete vidjeti na stranici: