PŠ Habjanovci
Dani kruha u Habjanovcima
Autor: Katarina Antolašić, 22. 10. 2017.

Vrijedni učenici i učiteljice

U našoj školi Dane kruha obilježili smo na tradicionalan ali i na suvremen način. Pravili smo i kušali dvije vrste kruha. Učenici prvog i trećeg razreda u pekaču su ispekli slatki kruh od cimeta i čokolade. Najprije smo ponovili što nam je potrebno da bismo napravili kruh, a zatim smo umetnuli sastojke za slatki kruh u pekač. Odabrali smo program pečenja, te kroz stakleni prozorčić na pekaču promatrali kako se sastojci za naš kruh miješaju i griju. Uslijedilo je podizanje tijesta i naposljetku pečenje kruha, uz primamljujući miris cimeta i čokolade u cijeloj školi. U kušanju su nam se pridružili učenici drugoga i četvrtoga razreda. Nema ništa ljepše od toplog, ukusnog i slatkog kruha nakon radnog dana prepunog školskih obaveza.

Caterina Novoselić

Da ne bismo zaboravili kako su kruh mijesile i pekle naše bake, sljedeći dan uputili smo se gospođi Caterini Novoselić koja nas je velikodušno dočekala i pomogla nam oživjeti stare običaje. Učenici su promatrali i sudjelovali u miješenju tijesta i pravljenju lepinja i kruščića. Caterina nam je objasnila kako se peć pravilno zagrijava i priprema za pečenje. Naglasila je kako najprije pečemo lepinje, a zatim kruh. Zajednički smo kušali svježe pečene lepinje i nakon toga kruščiće umetnuli u peć. Za vrijeme pečenja kruha, marljivo smo radili u školi. Kada je kruh bio pečen, veselo smo se uputili Caterini kako bismo joj pokazali rezultat našega rada. Naši domaći kruščići bili su pečeni i izgledali prekrasno jer su urađeni s mnogo ljubavi i pažnje zbog čega se zahvaljujemo i gospođi Caterini bez koje ovo pekarsko iskustvo ne bi bilo moguće.

Dani kruha završili su na svečani način, misnim slavljem kojega je predvodio župnik vlč. Ivan Marković. Učenici su sudjelovali u procesiji prinosa darova u svečanim narodnim nošnjama te su kroz recitacije iskazali zahvalnost Bogu za kruh koji svakodnevno imamo na našim obiteljskim stolovima te za sve plodove koje nam Zemlja pruža.

Poslije misnoga slavlja učenici su počastili svoje sumještane mnoštvom kolača i peciva koje su pripremili s roditeljima te ih donijeli na blagoslov. Velika hvala svima koji su doprinijeli svečanom obilježavanju ovogodišnjem Danu kruha.

Ostale fotografije pogledajte ovdjesmiley.

Tekst napisala: Monika Kubat