Vijesti iz područne škole Habjanovci
Autor: Katarina Antolašić, 9. 6. 2021.

Iako nam je ova školska godina bila puna izazova,  u našoj se školi nastavila tradicija sakupljanja starog papira te plastičnih  čepova.

Učiteljice PŠ Habjanovci te naša teta Andrea vrlo su ponosne na ekološku osviještenost svojih učenika i mještana, naročito na to što skupljaju stari papir i plastične čepove.

Stari papir sakupljamo od 2004. i možemo se pohvaliti time što smo do danas, svojom ustrajnošću i voljom, osvojili brojne nagrade.

Tablica osvojenih nagrada tijekom godina:

Godina

Osvojeno mjesto u RH

Iznos nagrade

Utrošen novac

2012./13.

2.  mjesto na kraju godine

5000 kn, majice

zavjese za dvije učionice i zbornicu, 2x švedske ljestve, 2 CD playera, majice

2013./14.

3. mjesto  na kraju godine

2000 kn, majice

LCD , platno

2014./15.

HEP-ova nagradna igra:   MALI GENIJALCI (od 100 škola, 10         odabranih)

Računalo (HEP), majice, naočale, Unijapapir - 40 majica za 2. mjesto u prvom polugodištu

2015./16.

2. mjesto na kraju godine

1000 kn,  majice

HP-ov pisač

2016./17.

2. mjesto u 1. polugodištu

50 majica

2017./18.

5. mjesto na kraju godine

1000 kn

12 velikih pilates lopti, 3 male pilates lopte, 3 gumene lopte i 2 pumpe

2018./19.

5. mjesto na kraju godine

1000 kn

Sobni bicikl i mala pilates lopta

2019./20.

1. mjesto na kraju godine

7000  kn, boce za vodu, vrećice za papuče, slušalice,

sjenica

Ukupno smo od 2012. – 2021. osvojili  17 000 kuna.

Moramo pohvaliti i odličnu suradnju između naše male škole i lokalnog poduzetnika Montela, koji djecu za Uskrs, sv. Nikolu i Božić obraduje prigodnim darovima. Također nam pomažu pri dovođenju starog papira iz susjednih mjesta.  Hvala i turističkoj agenciji  TOK d.o.o. iz Osijeka koja nam je u školskoj 2015./16. darovala dva zidna koša, dvije košarkaške lopte i dvije pumpe za dvije učionice. Ove godine nam  je turistička agencija kupila dvije mreže za nogometne golove te kožnu nogometnu loptu.

Osim sakupljanja starog papira ponosni smo na sakupljanje plastičnih čepova u kojemu sudjeluju i naši vrijedni učenici, mještani, teta Manda kao i naše školske kolege, članovi obitelji…

Od 2011. sakupljene čepove poslali smo, vlastitom organizacijom u Opatiju, a nakon toga u Čakovec. Posljednje tri godine uspjeli smo organizirati besplatan prijevoz čepova u Čakovec.

Samo smo ove godine predali  80 kg čepova.

Na ovu smo akciju izuzetno ponosni, jer sakupljanjem čepova pomažemo oboljelima od leukemije ili limfoma u kupnji lijekova, terapija i/ili medicinskih pomagala u slučaju kada to ne financira HZZO.

Novac  od posljednje nagrade uložili smo u prekrasnu sjenicu koju smo smjestili u školsko dvorište. Sjenica nam je vrlo korisna jer u njoj često održavamo nastavu, izvannastavne aktivnosti te roditeljske sastanke. Osim toga, učenici i mještani rado koriste našu sjenicu u slobodno vrijeme. Nadamo se da će nam dugo biti ovako lijepa.

Čuvajmo okoliš naše škole kako bi i buduće generacije mogle uživati u njemu.

Osvojenim novcem osigurali smo betonsko postolje i metalnu sjenicu, metalni stol i klupe. Zahvaljujemo ravnatelju što nam je omogućio, nabavkom drvenog materijala za klupe, stolom kao i limenim pločama za krov, dovršavanje školske sjenice.  Također smo izuzetno zahvalni na novoj, opremljenoj kuhinji i spremištu za školski alat u našem školskom dvorištu.

Iako nam je pandemija onemogućila neke uobičajene školske aktivnosti, ipak su nam novi, lijepi događaji obilježili ovu školsku godinu. Iskoristit ćemo ih na najbolji mogući način.

Preostaje nam samo da novu školsku sjenicu, kao i cijelo školsko dvorište, lijepo ukrasimo…. za to su zaslužni naši MALI EKOLOZI koji su do sada posadili dvadesetak sadnica lješnjaka, tri oraha, jabuke, kruške, trešnje…brojne sadnice malina, kupina i aronije.  Zaštitili smo  stabla vapnom, presađivali, sijali i sadili cvijeće. U školskom smo dvorištu postavili sklonište za ježa,  dvije  hrastove ptičje kućice ( dar Mire Čadek ), komposište……

Sada je na redu ukrašavanje okoliša sjenice u kojoj će uživati ne samo učenici i učiteljice već svi mještani našeg sela. Čuvajmo ju da nam dugo bude mjesto rada i okupljanja.

Poruka za kraj – BUDIMO I DALJE MARLJIVI, EMPATIČNI I EKOLOŠKI OSVIJEŠTENI!

fotogaleriji pogledajte kako uživamo u našoj školi.