DIVAN JE KIĆENI SRIJEM
Autor: Administrator , 6. 6. 2012.

Početkom lipnja   četrdesetak zaposlenika OŠ Bratoljuba Klaića, Bizovac posjetilo je Ilok, gradić u najistočnijem dijelu hrvatskog Srijema.

Burna i bogata  prošlost Iloka i Iločana dovoljan  je razlog za odabir ove destinacije. Stari grad s dvorcem u kojem je prije pet stoljeća stolovao  Nikola Iločki – kralj Bosne, ban Hrvatske i Slavonije i vojvoda od Transilvanije  posjetili smo  čim smo stigli. Muzej grada Iloka, smješten unutar Dvorca,  prezentirao nam je  tragove kontinuiranog života  kroz stoljeća. Brojni arheološki nalazi zorno svjedoče o tome : od pretpovijesnog razdoblja, preko rimske antike, seobe naroda, te ostalih povijesnih razdoblja do danas.

Potpun doživljaj dvorskoga života pružio nam je perivoj  podno zidina u kojem su , ne tako davno,  uživali članovi obitelji Odescalchi. Vrijedno je bilo vidjeti Stare iločke podrume iz 15. i  18. stoljeća poznate u Europi  po vrhunskom iločkom tramincu,  kraljevskom  vinu  služenom na krunidbi  kraljice Elizabete. To se vino i danas nalazi na vinskoj karti engleskog dvora.  Upravo je danas bila otvorena i kušaonica iločkih vina. Nismo joj nazočili. Jedino  taj događaj  nije  izmakao  jednom  izletniku.  On nije želio propustiti  ukazanu prigodu. Što možeš danas, ne ostavljaj za sutra, mislio je s pravom. Ipak, ni mi ostali  nismo ostali uskraćeni za djelić atmosfere, barem u priči.

--> ostatak vijesti pod opširnije

Crkva sv. Ivana Kapistrana vrijedan je  spomenik prošlih vremena. Smještena je u samostanskom kompleksu.  Sv. Ivan Kapistran  poznat je kao borac protiv krivovjerja i borac protiv osmanlijskih  pohoda. Nakon iscrpljujuće bitke s Turcima, preminuo je u Iloku. Pokopan je u ovoj crkvi. Časna s. Marija prenijela nam je  zanimljivosti  o životu sv. I. Kapistrana.

Gastronomiju  Iloka  otkrili smo pri kraju našeg izletničkog dana. Ručak u Hotelu Dunav , smještenom na desnoj obali  Dunava,  uklonio  je  tragove umora. Napuštajući Ilok,  zastajemo  među nasadima vinograda. Pogled  s vidikovca  poseban je doživljaj. Nepregledna  dunavska ravnica spajala  se s nebom.

Tamo, gdje Dunav ljubi nebo… stihovi su pjesme kojima  se opraštamo sa  Srijemom  i  nastavljamo put Bizovca.

Foto-Galerija