Školska Spomenica - izuzetan dokument i o povijesti Bizovca
Autor: Velimir Kunzinam, 15. 12. 2018.

Sinoć je u Bizovcu predstavljena Spomenica Osnovne škole Bratoljuba Klaića Bizovac.

U prisustvu brojnih mještana i gostiju, među kojima su bili Svjetlana Rauš, pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu Osječko-baranjske Županije i načelnik Općine Bizovac, Srećko Vuković, knjigu su predstavili Ante Lovrinčević, glavni urednik Spomenice, Vjekoslav Đaniš, predstavnik nakladnika Ogranka Matice hrvatske u Bizovcu i dr. Dinko Župan, recenzent knjige. Posredno, u nemogućnosti osobnog sudjelovanja u promociji je sudjelovao i umirovljeni profesor Vinko Ivić, čije je pismo pročitala učenica Lea Baban.

Govoreći o nastanku knjige, Ante Lovrinčević, ravnatelj Osnovne škole Bratoljuba Klaića, između ostaloga predstavio je autore tekstova u Spomenici u čijem su stvaranju, osim njega sudjelovali i Josip Matijević, Pero Radman, Mirko Blažičević, Stjepan Leskovar, Davorin Cvetković, a uređivali i Josip Matijević i Nevenka Glavica. Također se zahvalio svima koji su pomogli u stvaranju i realizaciji ovog izuzetnog nakladničkog projekta.

Knjiga je opsežna (272 stranice), bogato ilustrirana fotografijama, a kako je naglasio dr. Dinko Župan …“ Riječ je izvornom stručnom djelu koje donosi niz novih spoznaja o povijesti školstva u Bizovcu od otvaranja prve škole 1852. godine do današnjih dana. Autori u svojim prilozima prikazuju do sada neobjavljene podatke na osnovi kojih se dobiva potpuna slika o povijesti osnovnog školstva u Bizovcu i okolici. Izneseni podaci su utemeljeni na arhivskim podacima osobito na Ljetopisu i Spomenici škole. Riječ je o građi koja se čuva u Arhivu škole Bratoljub Klaić i Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu. Tema knjige je izrazito relevantna jer donosi prikaz razvoj osnovnog školstva u Bizovcu te upotpunjuje sliku razvoja školstva u Slavoniji i Hrvatskoj. U vremenu kada se hrvatsko školstvo suočava s izazovima reforme školstva ovakva djela mogu biti dobar putokaz u kojem smjeru ta reforma treba ići i koje prioritete treba utvrditi kako bi bila uspješna njezina provedba.“

- Knjiga Spomenica Osnovne škole Bratoljuba Klaića Bizovac vrijedno je popularno-stručno djelo koje donosi nove spoznaje iz povijesti školstva u Bizovcu i okolici. Autori su u istraživanju i prezentaciji podataka iskoristili sve dostupne izvore i na osnovi njih dali pregled povijest školstva u Bizovcu i okolici od prvog djelovanja škole 1852. godine do današnjih dana. Urednici su u metodološkom smislu uspješno uklopili mikro problematiku povijesti školstva u širi kontekst razvoja školstva u Hrvatskoj. Osim toga povijest školstva je stavljena u kontekst povijesti Bizovca i okolice pa je rukopis ujedno i svojevrsna povijest Bizovca, zaključio je svoju recenziju dr. Dinko Župan.

U programu su sudjelovali i Lana Šarčević i Karlo Pančić, daroviti učenici izvodeći skladbe na bisernici.

Fotogalerija