Posjet gradiću Faro u Križevcima
Autor: Katarina Antolašić, 5. 12. 2015.

Svaka  generacija učenika Osnovne škole Bratoljuba Klaića u sedmom se razredu ima priliku susresti s časopisom Novi svijet. Osim što se učenici tada upoznaju s temom ekumenizam i dijalog s različitima, na satu vjeronauka dobivaju časopis u ruke te odabiru članak koji mu tematski odgovara. Nakon što učenik pročita članak, ima zadatak ukratko ga predstaviti ostalim učenicima. Tada se učenici prvi puta susreću s novim pojmovima: pokret fokolara, Mariapoli Faro, ekonomija zajedništva, kocka ljubavi, molitva za jedinstvo...

Korak dalje napravila je ovogodišnja generacija osmaša koja je pokazala zanimanje za odlazak u međunarodni gradić Faro. Budući da je učenikovu želju da naprave projekt na temu Jedinstvo i dijalog podržao ravnatelj Ante Lovrinčević te razrednici osmih razreda, učenici su ga realizirali. Uslijedio je kontakt s gradićem i dogovoren termin trodnevnog gostovanja: od 27. do 29. studenog 2015. godine. Pred sam polazak u Križevce, sve je učenike primio načelnik općine Srećko Vuković, istaknuvši  da su oni predstavnici svog mjesta i svoje općine.

Tijekom trodnevnog boravka u gradiću učenici su se morali upoznati s aktivnostima koje proizlaze iz duhovnosti Pokreta fokolara. Tada se dogodio susret sa stanovnicima spomenutog gradića, a u razgovoru s njima, mogli smo čuti njihova iskustva raznolikog djelovanja i življenja po riječima iz Evanđelja. Za učenike iz Bizovca bila je to neobična projektna nastava koja je potvrdila da je moguće živjeti po Evanđelju te služiti bližnjima. Različita iskustva, od vrtića Zraka sunca, pa sve do video svjedočanstava Djela Marijina, za učenice i učenike bila su poput duhovnih iskri. Sve su iskre „pohranjene“ u njihovim mislima i srcima, a svaka će iskra u danom životnom trenutku zapaliti vatru vjere s kojom će posvjedočiti svoje prijateljstvo s Isusom.

Budući srednjoškolci još ne znaju koju će srednju školu upisati, a još manje u koji će razred ići. Budući da će se u tom razdoblju života susresti s različitostima drugih, to će biti prilika da svojom iskrom upale vatru razumijevanja, prihvaćanja, suradnje i dijaloga. A kad se budu susretali s ekonomskim proračunom profita, neka posvjedoče da je jedini pravedni model poslovanja  onaj  koji je proizišao po uzoru na ekonomiju  zajedništva. Uz igrokaz o životu Chiare Luce ostat će u sjećanju susret s vršnjacima, čiji je uzor posebna djevojka, blaženica. Prvi puta su čuli za nju, ali njezine riječi s bolesničke postelje ostat će im u sjećanju, jer su  izrečene  tijekom susreta sa živim Isusom. Molitva bdijenja pred Ikonostasom, sa svijećom u ruci, za mlade iz Bizovca  bila  je molitva  za mir u svijetu i za mir u srcima ljudi. Tim činom ujedinili su se s mnogim mladima koji na temu rata i nemirima u svijetu uzvraćaju molitvom za mir.

Dolaskom u Gradić Faro, mladi iz Bizovca upoznali su Pokret koji moli i djeluje, svjedoči i gradi, živi i slavi svoju pripadnost Kristovoj Crkvi. Tri dana zajedno, sa stanovnicima gradića Faro, živjeli su ideju Novog svijeta.

Veronika Sudar i Slaven Školka