BUENO KUP, turnir u šahu za djevojčice i dječake u OŠ Bratoljuba Klaića u Bizovcu
Autor: Velimir Kunzinam, 7. 5. 2014.

Šahovski turnir je održan 29. travnja 2014. godine u bizovačkoj osnovnoj školi. Pokrovitelj turnira bila je slastičarna Bueno  iz Bizovca. Bio je to drugi turnir u ovoj godini najmlađih šahista u Bizovcu. Sudjelovanju se odazvalo 12 djevojčica i 14 dječaka uzrasta od 7 do 12 godina. Turnir su otvorili ravnatelj škole gosp. Ante Lovrinčević i poseban gost turnira gosp. Zdravko Birovljević iz valpovačkog šahovskog kluba Hrvatska čitaonica. Šahovski stručnjak iz Valpova  izrekao je nekoliko rečenica motivacije za sve sudionike turnira: „Šah je, poslije nogometa, najbrojnija športska zajednica u Hrvatskoj, s  više od 240 klubova. Europska unija svojim članicama daje preporuku da se šah uvede u osnovne škole. Trenutno se šah igra u osnovnim školama u Engleskoj, Francuskoj i Turskoj. Dok je u Sloveniji šah uključen u projekt izbornog predmeta, u Hrvatskoj je odaslan dopis svim školama. Čestitam vam što ste se  kao učenici u tako velikom broju uključili u igranje šaha u svojoj školi.“

više pod opširnije                                                                                                    Fotogalerija

Najzanimljiviji je bio trenutak kada se istovremeno zaigralo na 13 šahovskih podloga. Rukovanje prije susreta prethodilo je svakom pojedinačnom meču. U sustavu igre zasebno su igrale djevojčice, a posebno dječaci. Svaki sudionik odigrao je četiri meča, a najuspješniji su oni koji nisu izgubili niti jedan meč. Najuspješnija kod djevojčica je osmogodišnja Magdalena Vidaković   koja je nanizala sve četiri pobjede. Na drugom mjestu našla se sedmogodišnja  Luna Pelivanović, s pobjedom manje, a trećeplasirana je Tena Drlje. U konkurenciji dječaka prvo mjesto podijelili su David Deak (10 godina) i Josip Školka (8 godina). Obojica su imala po tri pobjede, a njihov meč za pobjednika turnira završio je remijem. Treće mjesto, s tri pobjede i jednim porazom, pripalo je također dvojici izjednačenih Marku Antoniju Cvetkoviću i Filipu Turaliji.  Vrijedno je spomenuti i šahovsku revijalnu majstoricu između voditelja šahovske škole u Bizovcu, paraolimpijca ( Atena 2004. i Peking 2008. u dresurnom  jahanju) Ivana Sršića i Zdravka Birovljevića, međunarodnog šahovskog suca. Partija je završena s prigodnim darivanjem poučne literature o šahu u Valpovštini učenicima osnovne škole. Nazočnost međunarodnog suca na ovom turniru pokazala se korisnom i u neizvjesnim partijama kada je trebalo dosuditi remi.

Najslađe je bilo na kraju, najuspješniji  su svoje mjesto među prva tri mogli  proslaviti u slastičarni Bueno  uz sladoled kao nagradu. Vlasnik, ujedno bivši učenik OŠ B. Klaića, gosp. Branimir Špoljar ispunio je svoje obećanje da će najboljima poslužiti najbolji sladoled.   Uz pohvaljeni sladoled valjalo bi nastaviti i tradiciju Bueno kupa u šahu za najmlađe.

Vrijednost ovog turnira nalazi se u velikom broju mladih šahiskinja i šahista. Oni tako postaju poveznica sa velikom tradicijom igranja šaha u  Valpovštini. Klubovi Hrvatska čitaonica, Belišće, Petrijevci  i LA top dali su nekoliko državnih prvaka i prvakinja ( Zorica Puljek-Salai, Danijela Predović, Marko Filipović, Srđan Basrak, Zoran Stanić, Dubravko Zlošilo). Bizovac tek treba osnovati klub, a nije nevažno zapamtiti i imena najuspješnijih učenica i učenika iz  OŠ Bratoljuba Klaića. Možda se među njima krije buduća prvakinja i prvak.

Novinari školskog  lista ŽUBOR, OŠ B. Klaića Bizovac