Večer matematike u Osnovnoj školi Bratoljuba Klaića
Autor: Velimir Kunzinam, 9. 12. 2013.

U četvrtak 5. prosinca 2013. u Osnovnoj školi Bratoljuba Klaića u Bizovcu, s početkom u 18 sati, održana je zanimljiva matematička radionica „Večer matematike“ u sklopu projekta Matematički znanstveni izazovi  u organizaciji Hrvatskog matemtičkog društva, a uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Cilj projekta je popularizacija matematičke znanosti, razvijanje pozitivnog stava učenika prema matematici te predodžba svim sudionicima koliko je matematika lijepa i zabavna. Projekt je krenuo prošle godine i već u prvoj godine okupio oko 240 škola sudionica.

Što je večer matematike? To je skup interaktivnih radionica u kojima sudjeluju učenici i njihovi roditelji. Večer matematike nalik je sajmu, sudionici obilaze matematičke stanice i odabiru radionice u kojima će sudjelovati. Materijali s detaljnim napucima nalaze se na svakoj radnoj stanici, a „dežurni matematičar“ (učitelj matematike ili učenik) pomažu pri njihovoj provedbi. Nastavne listiće za učenike osnovne škole pripremilo je Hrvatsko matematičko društvo, međutim učitelji su slobodni aktivnosti prilagđavati, nadopunjavati i mijenjati ovisno o zanimaciji svojih učenika. Za osnovne škole preporučuje se da učenici sudjeluju sa svojim roditeljima. Naime, pomoć roditelja u objašnjavanju obrazovnih zadataka pozitivno utječe na rezultate učenika u školi. Večer matematike potiče takvu interakciju te pomaže jednima i drugima da razumiju međusobne potrebe i izazove. Obilazeći radna mjesta učenici i roditelji mogu voditi evidenciju o broju radionica koje su prošli te na kraju za to dobiti i priznanje kao simboličnu nagradu za uspjeh u radu. U cjelokupnom projektu odaziv učenika naše škole bio je izuzetan, a posebno treba istaknuti zanimaciju i aktivnost roditelja koji su pokazali koliko je bitno da dijete osjeti potporu u radu i ostvarivanju svojih zadataka.

Osim matične škole u Bizovcu, sudionici su bili i učenici područnih škola Cret, Samatovci, Brođanci i Habjanovci. Krajnji rezultat bilo je zanimljivo druženje, uspješno savladani matematički izazovi i  zajedničko učenje roditelja, učenika i nastavnika. Preporučamo se čim prije za slične aktivnosti i unutar drugih predmeta. U društvu i uz igru i učenje postaje lakša.

Fotogalerija