DANI KRUHA U BIZOVCU 2013.
Autor: Velimir Kunzinam, 16. 10. 2013.

Dani kruha u Bizovcu za školarce predstavljaju prigodu  za obilježavanje njima najdraže svečanosti u školskoj godini. Iz godine u godinu zanimanje ne opada među učenicima, a sve više raste zanimanje njihovih obitelji za taj dan. Izborom nedjelje omogućeno je da se svi zajedno nađemo na mjestu zahvalnosti, pred crkvom i u crkvi. Učenici OŠ Bratoljuba Klaića ove godine su  na tri mjesta obilježavali  proslave Dana kruha.

Sve je započelo 12. listopada 2013. na Područnoj školi u Samatovcima. Učiteljice Svjetlana Karlović i Hilda Čapo, učenici i njihovi roditelji pripremili su svečanost kruha  u crkvi Pohođenja BDM u Samatovcima. Prinos darova, blagoslov kruha i sveta misa bili su vrhunac obilježavanja zahvalnosti za darovani kruh u svakodnevnom životu.

Dan poslije, sve se ponovilo i u PŠ Cret gdje su učiteljice Mirjana Bašić, Ivana Oremuš i Ana Čadek proslavu Dana kruha pripremile za mještane Creta. Svi su učenici dali svoj doprinos, a za istaknuti je angažiranost mama i baka. Obilježavanjem tradicionalnog  okupljanja pred crkvom sv. Antuna, zahvala je upućena Bogu na proslavi euharistije koju je predvodio župnik Zoran Ćosić. Nakon Samatovaca i Creta, župnik je prigodnu misu predvodio u nedjelju u Bizovcu.

--> više pod opširnije

Već u 10 sati autobusi su dovozili učenike Habjanovaca, Novaka, Brođanaca…  pred crkvu sv. Mateja u Bizovcu. Zahvaljujući Općini Bizovac, postavljeni su štandovi bili dovoljno velik prostor za bogatstvo vrijednih rukotvorina od brašna i ostalih dodataka. Suradnja s roditeljima bio je pravi primjer partnerstva škole i roditelja jer odaziv roditelja premašio je slična okupljanja proteklih godina. Uvidjelo se da je obilježavanje Dana kruha u nedjelju pred crkvom najbolje rješenje za roditelje. Sve izloženo govorilo je o trudu i motivaciji s kojom se pripremao uradak za svoje dijete i njegov razred. Svaki je razrednik svoj   razred okupio oko jednog štanda i   kroz kreativna rješenja privlačio poglede svih nazočnih. Svaki razred  uz pomoć vjeroučitelja prinio je i po jedan pekarski proizvod na oltar župne crkve u Bizovcu, nakon čega je započelo slavlje u crkvi. Prigodne recitacije i dramski zaplet uz pomoć vjeroučiteljice i učiteljica razredne nastave bili su uvod u euharistiju. Župnikova riječ zahvale provlačila se kroz čitavo  misno slavlje, a najavila je i nastavak slavlja pred crkvom.

Uz čašćenje s pekarskim delicijama, svatko je mogao novčano darovati razred. Prikupljeni novac pripao je razredu, s tim da učenici jedan dio svojih sredstava ostavljaju za razredne potrebe, a drugi dio novca moguće je uplatiti u humanitarne svrhe. Ove godine župa i škola izabrale su zajednički cilj: pomoći izbjeglicama iz Sirije. Sakupljenim novcem bit će izvršena uplata za kruh i pokrivače koji su izbjeglicama najpotrebniji. Na taj način OŠ Bratoljuba Klaića sudjeluje u zajedničkoj akciji  Hrvatskog Caritasa,  Crvenog  križa i Mešihata  Islamske zajednice u Hrvatskoj koja je pokrenuta   za pomoć stradalnicima u sukobu u Siriji.

Na kraju uspjelog obilježavanja Dana kruha 2013. godine ispred ravnatelja i svih djelatnika OŠ u Bizovca izrečena je zahvala obiteljima učenika, bez kojih slični projekti nemaju perspektivu. Zahvaljujući velikom odazivu roditelja, te baka i djedova,  nedjeljni sunčani dan u Bizovcu predstavljao je pravi OBITELJSKI ŠKOLSKI DAN.