Kapa - igrani film
Autor: Velimir Kunzinam, 23. 12. 2022.

Prosinac je djeci najdraži mjesec, ispunjen šarenilom božićnih ukrasa i svjetlošću tisuća lampica, božićne pjesme odjekuju svuda oko nas, a nezaobilazni su i božićni filmovi. U prosincu se radujemo mnogim događajima, priredbama, sajmovima, ali i kraju prvoga polugodišta.

Na samom početku ovoga mjeseca blagdan je omiljenoga dječjeg svetca, i  baš na Svetoga Nikolu učenici naše škole imali su priliku pogledati pravi božićni dječji film.

Radi se o igranom filmu „Kapa“ redatelja Slobodana Maksimovića koji je nastao u zajedničkoj produkciji nekoliko europskih zemalja (Slovenija, Luksemburg, Slovačka, Hrvatska).

Učenici svih razreda predmetne nastave, učenici 3. razreda iz Bizovca te učenici iz Područne škole Cret uputili su se u poslijepodnevnim satima 6. prosinca u Osijek u kino „Urania“ na projekciju filma „Kapa“. Inicijator i organizator posjeta bio je učitelj Dubravko Bartulac koji nam je osigurao da nas kino „Urania“ počasti besplatnim ulaznicama povodom „Noći europskog kina“, pod motom „Dijelimo priče koje volimo” koju organizira zajednica Europa Cinemas.

Prije projekcije pozdravnim govorom obratila nam se predstavnica kina Maja Livaja, a nakon projekcije organiziran je kratak razgovor o filmu. Povod posjeta bio je igrani film Kapa koji je oduševio sve prisutne. Radnja filma dotiče se raznih tema, od vršnjačkog nasilja, problema u obitelji, ovisnosti, života udomljene djece i općenito obiteljskih odnosa. Najviše se govorilo o ispunjenju božićnih želja. Nakon filma svi smo se uputili u McDonald’s.

Kratak sadržaj

Film prati priču devetogodišnjeg dječaka Erika koji živi u domu za nezbrinutu djecu i djevojčice Lucije koja dolazi iz dobrostojeće obitelji. Budući da je Božić, oboje se nadaju da će im se ostvariti najskrivenije želje. Erik bi Badnjak volio provesti sa svojim problematičnim roditeljima, a Lucija želi mlađu sestru i psa. Spletom okolnosti susreću se i zajedno proživljavaju pravu božićnu avanturu, koja u jednoj noći donosi ispunjenje njihovih želja, ali ne baš onako kako su očekivali.

Ema Osrečak, novinarska skupina

Fotogalerija