Elektroničko zlostavljanje
Autor: Velimir Kunzinam, 18. 10. 2012.

DJECO,

Mobitel i Internet vam omogućava da ste uvijek u toku i uvijek prisutni. Možete brzo doći do informacija koje vam trebaju, pričati i zabavljati se s prijateljima, ali i upoznavati djecu i mlade iz različitih dijelova svijeta. Možete razmjenjivati mišljenje s drugima, igrati igrice, pratiti novosti i zanimljivosti.

Međutim, mobitel i Internet, unatoč svim svojim mogućnostima, ipak su samo alati. Nažalost, postoje neki koji koristeći ovaj alat vrijeđaju i uznemiravaju druge. U njihovim se rukama mobitel i internet pretvaraju u moćno oružje.

Neki to rade nepromišljeno, neki iz fore i zabave, neki s namjernom da povrijede ili osramote, a neki zloupotrijebe mogućnosti koje ovi alati daju. Pa tako neki šalju uznemirujuće i prijeteće poruke, nagovaraju na odbacivanje i mržnju, objavljuju tajne i  neistine o drugima. Neki potiču druge da daju neugodne komentare o onima koje ne vole jer ih žele osramotiti pred što većim brojem ljudi. Neki se lažno predstavljaju da bi prevarili i iskoristili druge, a neki pak „provaljuju“ u tuđe mobitele, e-mailove ili profile i šalju zlobne komentare i poruke o drugima u tuđe ime. Sve ovo se može događati putem poziva ili sms poruke na mobitelu, putem e-maila, chata, bloga, društvenih mreža ili drugih internetskih stranica, a naziva se elektroničko zlostavljanje.

Igraj fair play i zaštiti se!

•  Ne šalji zlonamjerne sms, e-mail ili poruke na facebook-u. Prije nego što klikneš „Pošalji" zapitaj se kako bi se ti osjećao da primiš tu poruku.
  •   Pažljivo pročitaj sms, e-mail ili facebook poruku prije nego li je proslijediš dalje. Nemoj prosljeđivati poruke koje vrijeđaju i uznemiruju druge. Nemoj se uključivati u ankete, rasprave, chatove ili „lajkati“ stranice i grupe koje nekog izruguju, ocrnjuju ili ogovaraju.
  •   Ne snimaj i ne prosljeđuju fotografije i snimke koje mogu druge dovesti u neugodnu situaciju, osramotiti ili izložiti ismijavanju i vrijeđanju drugih.
  •  Zaštiti sebe lozinkom i pazi kome je daješ jer prijatelji u nekom trenutku mogu postati neprijatelji.
  •  Ne navodi osobne informacije, brojeve telefona i mobitela, adresu gdje živiš, ime škole u koju ideš, mjesta gdje izlaziš osobama koje ne poznaš u živo. Kad pišeš o sebi, piši što općenitije. Sve što napišeš i objaviš u sms poruci ili na Internetu postaje javno i dostupno velikom broju ljudi i više ne možeš kontrolirati kako će drugi iskoristiti podatke o tebi.
  •   Ne šalji i ne objavljuj svoje fotografije i fotografije svojih prijatelja putem mobitela i Interneta. Jednom kad pošalješ ili objaviš fotografiju, nad njom više nemaš kontrolu, ne znaš što se dalje događa s njom. Uz malo vještine i s osnovnim grafičkim programima moguće su razne fotomontaže.
  •   Ne stavljaj na Internet ništa što ne bi volio da vide tvoji prijatelji i poznanici, čak ni u e-mailu ili sms poruci, a pogotovo ne na facebook-u.
  •   Ako ti netko pošalje zlonamjernu ili prijeteću poruku mobitelom, e-mailom ili putem facebook-a, nemoj odgovoriti. Pokaži je odrasloj osobi kojoj vjeruješ.
  •   Neki odrasli i vršnjaci se lažno predstavljaju i pretvaraju da su prijatelji jer ih zanimaju slike seksualnog sadržaja ili imaju seksualne želje i namjere. Upravo radi toga budi oprezan/-na, ne samo s informacijama i fotografijama koje dijeliš , nego i pri upoznavanju „on-line“ prijatelja. Podsjeti se da sve ono što znaš o tom “prijatelju” je samo ono što ti je ta osoba rekla te da ništa od toga ne mora biti istina.
  •   Ako želiš upoznati u živo „on-line“ prijatelja, dogovori prvi susret na javnom mjestu, gdje ima dosta ljudi. Nikako ne idi sam/a, već povedi nekoliko prijatelja i prijateljica ili odraslu osobu kojoj vjeruješ.
  •   Pomozi djeci koja doživljavaju zlostavljanje putem sms-poruka i Interneta tako da im jasno kažeš da nije u redu to što im se događa i da vidiš da im je teško. Nemoj prikrivati nasilje i odmah obavijesti odrasle o tome što se događa.
  •  Prije nego napišeš poruku, priču ili objaviš fotografiju zapitaj se hoćeš li time nekoga povrijediti. Nemoj raditi drugima ono što ne bi htio da drugi čine tebi.
  •   Čuvaj sebe i druge! Sve što vrijedi za čuvanje podataka o tebi, vrijedi i za čuvanje tuđih.

I u svijetu mobitela i Interneta poštuj pravila ponašanja kao i u svakodnevnome životu.