preskoči na sadržaj

Osnovna škola Bratoljuba Klaića, Bizovac

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Anketa
Dnevno provedem za računalom :





Korisni linkovi
 

Flag Counter

 

 

 

  

   
 
       
       
 
 
        
        
        
 
      

 

   

      

 

    

 

   

     

     

     

   

    

 

    
 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 11. 2010.

Ukupno: 288081
Ovaj mjesec: 983
Ovaj tjedan: 520
 

 

Facebook stranica školske knjižnice

MREŽNI KATALOG ŠKOLSKE KNJIŽNICE:

Sportske radosnice

Klikni na ikonu

Školska knjižnica

Područne škole

    Područna škola Brođanci

    Područna škola Samatovci

   Područna škola Habjanovci

   Područna škola Cret Bizovački

 

 

   

   

 
   
 
   
 
  
 
 
Upute za razrednike:
e-Dnevnik za razrednike
Upute za nastavnike:
e-Dnevnik za nastavnike

     Bizovački divan

 

 

 

 

Naše vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Elektroničko zlostavljanje
Autor: Velimir Kunzinam, 18. 10. 2012.

DJECO,

Mobitel i Internet vam omogućava da ste uvijek u toku i uvijek prisutni. Možete brzo doći do informacija koje vam trebaju, pričati i zabavljati se s prijateljima, ali i upoznavati djecu i mlade iz različitih dijelova svijeta. Možete razmjenjivati mišljenje s drugima, igrati igrice, pratiti novosti i zanimljivosti.

Međutim, mobitel i Internet, unatoč svim svojim mogućnostima, ipak su samo alati. Nažalost, postoje neki koji koristeći ovaj alat vrijeđaju i uznemiravaju druge. U njihovim se rukama mobitel i internet pretvaraju u moćno oružje.

Neki to rade nepromišljeno, neki iz fore i zabave, neki s namjernom da povrijede ili osramote, a neki zloupotrijebe mogućnosti koje ovi alati daju. Pa tako neki šalju uznemirujuće i prijeteće poruke, nagovaraju na odbacivanje i mržnju, objavljuju tajne i  neistine o drugima. Neki potiču druge da daju neugodne komentare o onima koje ne vole jer ih žele osramotiti pred što većim brojem ljudi. Neki se lažno predstavljaju da bi prevarili i iskoristili druge, a neki pak „provaljuju“ u tuđe mobitele, e-mailove ili profile i šalju zlobne komentare i poruke o drugima u tuđe ime. Sve ovo se može događati putem poziva ili sms poruke na mobitelu, putem e-maila, chata, bloga, društvenih mreža ili drugih internetskih stranica, a naziva se elektroničko zlostavljanje.

 


 

Igraj fair play i zaštiti se!

  •  Ne šalji zlonamjerne sms, e-mail ili poruke na facebook-u. Prije nego što klikneš „Pošalji" zapitaj se kako bi se ti osjećao da primiš tu poruku.
  •   Pažljivo pročitaj sms, e-mail ili facebook poruku prije nego li je proslijediš dalje. Nemoj prosljeđivati poruke koje vrijeđaju i uznemiruju druge. Nemoj se uključivati u ankete, rasprave, chatove ili „lajkati“ stranice i grupe koje nekog izruguju, ocrnjuju ili ogovaraju.
  •   Ne snimaj i ne prosljeđuju fotografije i snimke koje mogu druge dovesti u neugodnu situaciju, osramotiti ili izložiti ismijavanju i vrijeđanju drugih.
  •  Zaštiti sebe lozinkom i pazi kome je daješ jer prijatelji u nekom trenutku mogu postati neprijatelji.
  •  Ne navodi osobne informacije, brojeve telefona i mobitela, adresu gdje živiš, ime škole u koju ideš, mjesta gdje izlaziš osobama koje ne poznaš u živo. Kad pišeš o sebi, piši što općenitije. Sve što napišeš i objaviš u sms poruci ili na Internetu postaje javno i dostupno velikom broju ljudi i više ne možeš kontrolirati kako će drugi iskoristiti podatke o tebi.
  •   Ne šalji i ne objavljuj svoje fotografije i fotografije svojih prijatelja putem mobitela i Interneta. Jednom kad pošalješ ili objaviš fotografiju, nad njom više nemaš kontrolu, ne znaš što se dalje događa s njom. Uz malo vještine i s osnovnim grafičkim programima moguće su razne fotomontaže.
  •   Ne stavljaj na Internet ništa što ne bi volio da vide tvoji prijatelji i poznanici, čak ni u e-mailu ili sms poruci, a pogotovo ne na facebook-u.
  •   Ako ti netko pošalje zlonamjernu ili prijeteću poruku mobitelom, e-mailom ili putem facebook-a, nemoj odgovoriti. Pokaži je odrasloj osobi kojoj vjeruješ.
  •   Neki odrasli i vršnjaci se lažno predstavljaju i pretvaraju da su prijatelji jer ih zanimaju slike seksualnog sadržaja ili imaju seksualne želje i namjere. Upravo radi toga budi oprezan/-na, ne samo s informacijama i fotografijama koje dijeliš , nego i pri upoznavanju „on-line“ prijatelja. Podsjeti se da sve ono što znaš o tom “prijatelju” je samo ono što ti je ta osoba rekla te da ništa od toga ne mora biti istina.
  •   Ako želiš upoznati u živo „on-line“ prijatelja, dogovori prvi susret na javnom mjestu, gdje ima dosta ljudi. Nikako ne idi sam/a, već povedi nekoliko prijatelja i prijateljica ili odraslu osobu kojoj vjeruješ.
  •   Pomozi djeci koja doživljavaju zlostavljanje putem sms-poruka i Interneta tako da im jasno kažeš da nije u redu to što im se događa i da vidiš da im je teško. Nemoj prikrivati nasilje i odmah obavijesti odrasle o tome što se događa.
  •  Prije nego napišeš poruku, priču ili objaviš fotografiju zapitaj se hoćeš li time nekoga povrijediti. Nemoj raditi drugima ono što ne bi htio da drugi čine tebi.
  •   Čuvaj sebe i druge! Sve što vrijedi za čuvanje podataka o tebi, vrijedi i za čuvanje tuđih.

I u svijetu mobitela i Interneta poštuj pravila ponašanja kao i u svakodnevnome životu.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju