Terenska nastava na temelju kurikuluma, Osnovna škola Bratoljuba Klaića, Bizovac; od 3. do 5. studenog 2022.
Autor: Katarina Antolašić, 9. 11. 2022.

Trodnevni boravak u gradiću Faro u Križevcima

Putovanje i terenska nastava organizirana je za učenike sedmih i osmih  razreda Osnovne škole Bratoljuba Klaića, Bizovac. Od četvrtka 3. studenog do subote 5. studenoga,  uz vodstvo vjeroučitelja Marine i Slavena Školke te učiteljice Klare Vuković, učenici su boravili u gradiću Faro. Međunarodni Gradić Faro, koji se nalazi u centru Križevaca, jedan je od 25 gradića u cijelom svijetu koji su utemeljili članovi Pokreta fokolara (Djelo Marijino). Posebna je karakteristika svakog gradića (na svim su kontinentima) da stanovnici žive prema Evanđelju te da grade mostove prema drugim Crkvama i drugim religijama.

Sve je započelo s mostovima u Virovitici. Odličan start i zalet za sve  ono što će se dogoditi u Križevcima. Učenici su već prvog dana imali priliku prošetati i ulicama Križevaca te tako upoznati povijest grada, kolijevku Križevačkih štatuta i probati odličan sladoled i križevačku toplu čokoladu. Grad nam je predstavio knjižničar Juraj Repinac, i to od Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima,  a šetnju i razgledavanje završio je u crkvi svete Ane. Najzanimljivija je bila crkva Svetog Križa, ujedno konkatedrala u kojoj se dogodio poznati Krvavi križevački sabor.

Drugog dana uslijedilo je razgledavanje grkokatoličke katedrale, koja uz svoj ikonostas predstavlja ikone najpoznatijih  hrvatskih slikara: B. Čikoša Sesije, I. Tišova, F. Kovačevića, C. Medovića i dr.  Katedralu je predstavio grkokatolički biskup, križevački vladika Milan Stipić.

(https://www.krizevacka-eparhija.com/index.php/arhiva/vijesti-2021/1261-osnovci-iz-bizovca-pohodili-katedralu)

Uz domaćine, u gradiću Faro učenici su  pobliže upoznali međunarodno iskustvo svojih stanovnika, i to uz teme: Ekonomija zajedništava, Međureligijski dijalog i ekumenizam te uloga mladih u izgradnji pravednijeg, radosnijeg, i po evanđelju, društva koje poštuje i živi Radosnu vijest.

Treći dan uz  temu Humanitarna briga za potrebite predstavljen je projekt Generacija #0% gladi. Zanimljivo je da su naši učenici (danas učenici 3. razreda srednje škole)  početkom 2019. uključeni u navedeni međunarodni projekt. Radom u skupinama, učenici su opisali  svoje dosadašnje humanitarno djelovanje u školi i u župi, te su predlagali nove mogućnosti i nove ideje za brigu o najsiromašnijima. Posebna zanimljivost: projekt  je ostvaren u suradnji s organizacijom FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations).

Na kraju nije izostao ni kviz, koji je zbog napetosti prerastao u „triler”, a pobjeda je pripala sobi broj četiri. Naime, svaku ekipu činili su učenici iz sobe u kojoj su bili smješteni. Također,  bilo je organizirano i pranje suđa. Brojne igre i dramske radionice s puno suradnje pokazali su da naši učenici znaju i mogu komunicirati, družiti se i raditi zajedno. Svi u svemu zaslužuju pohvale!

Zaključimo, boravkom u Križevcima, učenici su dobili poticaje kako bi se odvažili te odgovornije brinuli za ljude i planet.

Evo što su imali potrebu podijeliti s drugima:

Naučio sam dosta o zajedništvu. Prezentacije su bile poučne i zanimljive. (Luka)

Meni je bilo lijepo zato što sam  se družio s prijateljima i što sam naučio dosta stvari o životu. (Mate)

Svidjelo mi se što smo naučili bitne životne lekcije, što sam se zbližila s onima s kojima se do sada nisam družila. (Ema)

Meni je bilo najbolje društvo, druženje i zbližavanje s prijateljima.(Matia)

Bilo mi je drago što sam imao priliku družiti se i steći nova prijateljstva. Usput smo mogli upoznati povijesna i kulturološka obilježja Križevaca. Volio bih sve ovo ponoviti prije ljeta. (Patrik)

Naučio sam mnogo novih stvari i upoznao nove prijatelje. (Edi)

Bio je pravi doživljaj ići u katedralu, a još je  ljepše bilo  naše druženje. Zajedno smo bili u gradu i uživali. Sprijateljila sam se s dosta ljudi i drago mi je zbog toga. Želim to ponoviti! (Lara)

Bilo mi je jako zabavno i smiješno. Jako sam sretna što sam stekla nova prijateljstva i počela pričati  s osobama s kojima nikad nisam pričala. (Sandra)

Tekst napisao: Slaven Školka, vjeroučitelj

Ostale fotografije pogledajte ovdje.