VAŽNO! RODITELJI I UČENICI!
Autor: Velimir Kunzinam, 9. 6. 2022.

OSMAŠI I UPISI – DODATNI BODOVI

POSEBAN ELEMENT

Poseban element – pravo prednosti
Kandidat ostvaruje pravo na poseban element vrednovanja ako:
• ima zdravstvene teškoće (školska liječnica je uputila takve učenike na Zavod na testiranje)
• živi u otežanim uvjetima obrazovanja uzrokovanim nepovoljnim ekonomskim, socijalnim te odgojnim čimbenicima

Kandidat ostvaruje pravo na poseban element vrednovanja ako se nalazi na zadnjem mjestu ljestvice poretka i ima isti broj bodova kao kandidati koji ne ostvaruju pravo na poseban element vrednovanja. Ako dva ili više kandidata na zadnjem mjestu ljestvice poretka imaju isti ukupan broj bodova iz zajedničkog i dodatnog elementa, upisuje se onaj kandidat koji je ostvario pravo na posebni element vrednovanja. Ako dva ili više kandidata na zadnjem mjestu ljestvice poretka imaju isti ukupan broj bodova i ostvaruju pravo na poseban element vrednovanja, upisuju se svi kandidati.

Poseban element – ostvarivanje prava
Kandidatima će se priznati ostvarivanje isključivo jednoga (najpovoljnijega) od sljedećih prava:
• kandidat sa zdravstvenim teškoćama (školska liječnica upućuje takve učenike na Zavod na testiranje)
• kandidat koji živi uz jednoga ili oba roditelja s dugotrajnom teškom bolesti
• kandidat koji živi uz dugotrajno nezaposlena oba roditelja
• kandidat koji živi uz samohranoga roditelja korisnika socijalne skrbi
• kandidat kojem je jedan roditelj preminuo

Za ostvarenje navedenih prava kandidat prilaže neki od navedenih dokumenata kojim dokazuje obrazovanje u otežanim uvjetima:
• stručno mišljenje Službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje koje je izdano u tekućoj kalendarskoj godini
• liječničku potvrdu o dugotrajnoj težoj bolesti jednoga i/ili oba roditelja
• potvrdu nadležnoga područnoga ureda Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje o dugotrajnoj nezaposlenosti oba roditelja
• potvrdu o korištenju socijalne pomoći; rješenje ili drugi upravni akt centra za socijalnu skrb ili nadležnoga tijela u jedinici lokalne ili područne (regionalne) jedinice i Grada Zagreba o pravu samohranoga roditelja u statusu socijalne skrbi izdanih od ovlaštenih službi u zdravstvu, socijalnoj skrbi i za zapošljavanje
• podatke iz matice umrlih izravno u Matici umrlih preko elektroničkog uvida u osobna stanja građana provjerava škola.

Molimo na vrijeme nam donesite potrebnu dokumentaciju (do 30.6.) kako bismo mogli unijeti u sustav. Možete donijeli ili razrednicima ili meni. Ukoliko imate bilo kakvih pitanja ili nejasnoća, slobodno nam se obratite.

Psihologinja Zvončica Kučanda