Ovaj mjesec: 1977
Nov izgled školskog hola
Autor: Velimir Kunzinam, 1. 12. 2016.

U ponedjeljak 28. studenog  2016., početkom Adventa,  učenike  naše škole, ulaskom u školsku zgradu iznenadio je vrlo lijep i koristan poklon. Umjesto stare  i trošne garderobe s vješalicama i limenim spremnicima za obuću, učenike su dočekali  novi, veseli, garderobni ormarići.

Raznobojni drveni ormarići sada osvježavaju cijeli prostor školskog hola, kako je i primjereno jednoj osnovnoškolskoj ustanovi. Umjesto vješalica pretrpanih jaknama i kaputima koji su često  padali na pod, i tenisica razbacanih van svojih spremnika, sada  ponosno gledamo nanizane ormariće u svom punom sjaju. Svaki je učenik vlasnik jednog od njih. Zadužio je svoj ključić s brojem potpisom kod razrednika svoje  i sada ima priliku pokazati koliko je odgovoran. Treba sačuvati ključić do kraja školske godine kada se razdužuje jer iduće godine, prelaskom u viši razred, dobit će novi ključić i garderobni ormarić. Učenici imaju priliku naučiti da treba voditi računa o svojim stvarima i držati ih uredno. Nema više isprika kao :“Zaboravio sam preobuću“. Neće biti ni hodanja u obući nošenoj vani s „ripnama“ punih blata, koje se zatim suši, pretvara u prašinu i svi zajedno to udišemo. Neće biti  otuđivanja tenisica ni jakni, zbog toga što se netko „ htio ponoviti“, ali ni nestašluka poput skrivanja tenisica po toaletima, koševima i još mnogim maštovitim mjestima. A to znači, neće biti suza zbog izgubljenih stvari, niti ljutih roditelja koji jako dobro znaju kako je danas teško kupiti novu jaknu ili dječje tenisice.

Eto, malo veselja u našoj školi pred Božić!

A kako učenici reagiraju na ovu novost? Sretni su! Osjećaju se važnima. Imaju nešto svoje u školi. I naravno, maštoviti su. Imaju tisuću ideja kako iskoristiti svoj ormarić. Najradije bi svaki odmor dolazili u hol i otključavali i zaključavali svoj ormarić. Držali bi sve knjige u njemu i pod svakim odmorom trčkarali pogledati svoj ormarić i zamjenjivati knjige i bilježnice koje im trebaju za sljedeći sat. Više im se ne da nositi teške torbe. Gledali su oni američke filmove u kojima srednjoškolci lijepe razne slike ljubimaca i idola po svojim ormarićima. I oni bi  bili malo stariji i rado se isticali svojim idejama.

Ali, ne može to tako! Oglasnom knjigom su obaviješteni da to nije moguće jer između ostalog, što bi  nastalo kad bi se svaki odmor 150 učenika naguravalo u garderobi da zamijene svoje knjige ? Opći kaos!

I sam ravnatelj je obišao sve razrede i potrudio se učenicima objasniti kako se treba ponašati i kakvu odgovornost imaju prema novim ormarićima. Teško to učenicima pada, treba izdržati cijelu smjenu pa tek onda doći k svom „ljepotanu“. Ovo je tek početak. Prvi su dani snalaženja s nečim novim. Hoće li im nedostajati zavlačenje po klupama garderobe, šaputanja i izležavanja, a tek njihovi nestašluci?  Pokazati će vrijeme.

Pedagoginja:  Vesna Žulj, mag.paed.

Fotogalerija