2011-05-23 13:30:02

Stručni skup Matematika u Nacionalnom okvirnom kurikulumu

Osnovna škola Bratoljuba Klaića u Bizovcu bila je 21. svibnja 2011. domaćin stručnoga skupa za voditeljice županijskih stručnih vijeća učitelja razredne nastave Brodsko-posavske, Osječko-baranjske, Požeško-slavonske, Virovitičko-podravske i Vukovarsko-srijemske županije.

Stručni skup u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, Podružnica Osijek organizirale su više savjetnice za razrednu nastavu Snježana Lustig, dipl. učiteljica i Mirela Skelac, prof.

Sudionice stručnoga skupa pozdravili su ravnatelj OŠ Bratoljuba Klaića Bizovac  Ante Lovrinčević  i  viša savjetnica Mirela Skelac. U prigodnom dijelu nastupile su učenice…..

Vrlo zanimljivu i aktualnu temu „Matematika u Nacionalnom okvirnom kurikulumu”rezentirale su kroz predavanja i pedagoške radionice prof. dr. sc. Aleksandra Čižmešija s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu te profesorice TanjaSoucie i Renata Svedrec iz OŠ MatkaLaginjeZagreb.

Tijekom predavanja i kroz radionice naglašena je važnost razvoja prostornog zora učenika.  Pod pojmom prostorni zor podrazumijeva se intuitivni osjećaj za oblike u prostoru, kao i osjećaj za geometrijske aspekte svijeta koji nas okružuje i oblike koje formiraju objekti oko nas.  On uključuje koncepte tradicionalne geometrije, a osobito sposobnost raspoznavanja, vizualnog prikazivanja i transformacije geometrijskih oblika. Učitelji u radu s učenicima moraju voditi računa o tome kako učenici percipiraju ravninu i prostor te geometrijske oblike u njima.

Kroz primjere učeničkih aktivnosti namijenjenih razvoju geometrijskog mišljenja i prostornog zora u nižim razredima osnovne učiteljice su osposobljene za prenošenje znanja o slaganju trokuta, tangrama, grupiranju likova, uzorcima, točkama mreže, četverokutima, sastavljanju kocke i pogledima.

Poučavanje učenika na ovakav način zasigurno će doprinijeti realizaciji postavljenih obrazovnih ishoda u Okvirnom matematičkom kurikulumu koji se odnose na više kognitivne sposobnosti i vještine prikazivanja, povezivanja, logičkog mišljenja, argumentiranja, zaključivanja i rješavanja problema. Razvoj matematičkih kompetencija zapravo je proces putem kojih učenici usvajaju i primjenjuju znanja i vještine te učinkovitije dolaze do preciznih i točnih rješenja.

Foto-galerija

Zahvalnica


Osnovna škola Bratoljuba Klaića Bizovac