« Ožujak 2024 »

Dosadno mi je! Što ću raditi?
Autor: Velimir Kunzinam, 6. 7. 2018.

U Bizovcu 4. i 5. srpnja 2018. održan je ljetni kamp, za učenice i učenike od 7 do 10 godina starosti.

Dosadno mi je! Što ću raditi?

Roditelji  skoro  svakodnevno čuju ove dvije rečenice, ukoliko svoju djecu žele odmaknuti od ekrana. Izgovorene rečenice najbolje opisuju kako izgleda vrijeme učenika osnovne škole bez školskih obveza. Projektom „Prijatelji u prirodi BIZOVAC 2018.“ učitelji, učenici i njihovi roditelji  u OŠ Bratoljuba Klaića u Bizovcu  ponudili su kamp u prirodi nakon nastavne godine.   Drugi  kamp u nizu, za učenike od prvog do četvrtog razreda, održan je   4. i 5. srpnja 2018.  u Bizovcu.   Četrdeset učenica i učenika (bez mobitela i ekrana), učitelji i roditelji uz pomoć vanjskih suradnika proveli su dva dana u prirodi.  Kamp oprema nije predstavljala problem jer su  svi šatori kupljeni  roditeljskim novcem te su  poklonjeni  školi za realizaciju  aktivnosti u prirodi.   Mladi župe sv. Mateja iz Bizovca  uz pojačanje učenika   osmih razreda OŠ B.Klaića pripremili su i podigli kamp na zemljištu iza crkvenog dvorišta.  Partneri u realizaciji  kampa bili su Skauti  Požeške biskupije,  FRAMA Tvrđa iz Osijeka  te mladi   Crvenog križa iz Valpova. Načelnik i župnik ispred Općine  i Župe u Bizovcu osigurali su prehranu u kampu kao i sve uvjete za higijenu i  opskrbu pitkom vodom tijekom kampiranja.

Sedam  tematskih radionica ponuđeno je učenicima kako bi doživjeli vrijednost međusobne igre. Plod brojnih igara bio je vidljiv kroz poštivanje i prihvaćanje drugoga pored sebe. Osmjesi, radost, ushićenje… i cilj je u potpunosti ostvaren.  Najbolji primjer je tradicionalna dječja Igra skrivača: Kad se „sleti“ četrdesetoro djece… svi uživaju, i sudionici i promatrači. Postrojavanje, himna, pozdrav Domovini i zajednička molitva daju potpuni doživljaj zajedništvu sudionika kampa. Voditelj  kampa bio je vjeroučitelj Slaven Školka, a brigu o radionicama i igraonicama preuzeli su moderatori Ana Đaković, Eda Miljković, Klara Vuković, Iva Rukavina, Izabela Rukavina i Ivan Školka.  Tema kampa  bila je  Sv. Franjo u akciji.  Bilo je zanimljivo saznati kakav odgovor može ponuditi Sv. Franjo, kao zaštitnik stvorenog svijeta i svih prirodnih ljepota, na pitanje: Dosadno mi je! Što ću raditi?

Posebnost kampa očitovala se u sudjelovanju roditelja u kampu koji su pozorno pratili zbivanja u kampu. Njihova se uloga očitovala davanju informacija o ozračju u kampu drugim roditeljima koji su izbliza htjeli doživjeti avanturu njihove djece. Imali su roditelji i svog fotografa, tatu Ivana Hudorovića, čije će fotografije krasiti školski hol do sljedećeg kampa.  Kiša prvog dana povećala  je zabrinutost roditelja, ali zahvaljujući povjerenju u organizatore  kampa poslali su svoje dijete. Drugi dan uz puno  sunca,  na kraju kampa  uslijedila je evaluacija doživljenog: ruke u zraku, osmijeh svakog sudionika i pitanje: Kad je sljedeći kamp?  Ubrzo je uslijedio i osvrt roditelja: Djeca su presretna! Hvala vam što ste im uljepšali početak ljetnih praznika. Kad će opet kamp?

Vrijedno je na kraju  zamijetiti: I djeca i roditelji pokazuju isto raspoloženje i postavljaju isto pitanje. Još vrjednije će biti kada zajedno odu u prirodu na izlet. Zaključujemo da kamp u Bizovcu stvara motivaciju i nove uvjete među djecom i roditeljima za zajednički boravak i druženje u prirodi.

Kamp je pozorno praćen od strane učiteljica razredne nastave, koje su animirale svoje učenice i učenike da se prijave za sudjelovanje. Tijekom školske godine brojne planirane aktivnosti u prirodi pripremale su teren za što bolji doživljaj boravka u prirodi. Održavanjem kampa u srpnju, poslije nastavne godine,  zaključen je projekt u šk. godini 2017./18. pod nazivom „Prijatelji u prirodi BIZOVAC 2018.“  Prema smjernicama školskog kurikuluma OŠ Bratoljuba Klaića u Bizovcu  projekt otvara mogućnost organiziranju novih kampova u novoj školskoj godini. Kad se partnerstvu s roditeljima pridoda partnerstvo  s općinom i župom, kao i  s različitim udrugama,   djelatnicima škole omogućen je zanimljiv odgojno-obrazovni proces budućih generacija u okruženju prirode. Škola u  prirodi pobuđuje  interese među učenicima  na teme o zdravom načinu života i zdravim navikama, pomaganju bližnjima u nevolji, očuvanju i zaštiti okoliša, prikupljanju i recikliranju otpada te kvalitetnom provođenju slobodnog vremena u prirodi. Učenici  međusobno  razvijaju živo prijateljstvo u prirodi.

(Autor  poslanih fotografija: Ivan Hudorović)