Bookmark project
Autor: Katarina Antolašić, 17. 1. 2018.

Učenici, učiteljice , Rebecca Dearlove i školska knjižničarka u Odjelu za rad s djecom i mladima u GISKU

Drugu godinu zaredom naša se škola uključila u međunarodni projekt pod nazivom Bookmark Exchange Projekt – Međunarodni projekt razmjene straničnika.  Riječ je o projektu koji svake godine u mjesecu školskih knjižnica organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL), a cilj je razmjena straničnika između dviju škola. Svake godine koordinatorica projekta Breege O’Brien nastoji povezati dvije ili više škola kako bi učenici upoznali kulture i običaje iz cijeloga svijeta.

Straničnici koje su učenici napravili s učiteljicama Ivanom Oremuš i Tihanom Kujek

Prošle je godine školska knjižničarka ostvarila suradnju s učiteljicom četvrtog razreda Valerijom Čandrlić i tadašnjim četvrtim razredom, a ove godine ovom se projektu odazvao drugi razred sa svojim učiteljicama Ivanom Oremuš te Tihanom Kujek. Na početku ovog projekta školska je knjižničarka Katarina Antolašić predstavila USA, Washington D.C. te njihove  glavne i najzanimljivije znamenitosti, nakon čega su učenici sudjelovali u kvizu gdje su pokazali svoje odlično znanje o USA-u. Nekoliko dana kasnije, učenici su posjetili školsku knjižnicu, gdje im je školska knjižničarka pročitala vrlo poznatu slikovnicu autora Williama Joycea, Fantastične leteće knjige g. Morrisa Lessmorea, koji također dolazi iz USA-a, nakon čega su svi zajedno pogledali 15-minutni animirani film nastao po istoimenoj slikovnici. Budući da slikovnica, osim o ljubavi prema knjizi, govori o tome koliko pisanje dnevnika može imati lijep učinak na čovjeka, svaki je učenik u školskoj knjižnici našao svoj kutak i počeo u svoju malu bilježnicu bilježiti sve ono što je taj dan doživio. U sklopu ovog projekta, nekoliko dana prije božićnih i novogodišnjih praznika, posjetili smo American Corner u Osijeku gdje su nas vrlo srdačno dočekale knjižničarke. Posebno zanimljivo bilo je što nam je Fulbright stipendistica Rebecca Dearlove, koja inače dolazi iz Texasa, na vrlo zanimljiv i djeci prilagodljiv način predstavila znamenitosti svoje države te glavni grad Austin. Kao šećer na kraju, učenici su u drugoj prostoriji, točnije u Odjelu za rad s djecom i mlade, imali priliku vidjeti kako upravljati jednim robotom te kako nacrtati božićne čestitke 3D olovkom. Naše smo radove, uoči Božića, predstavili na panou naše škole.

Straničnici koje su nam poslali učenici iz Washingtona D.C.-a

No najbitniji dio projekta svakako su straničnici koje su učiteljice Ivana Oremuš te Tihana Kujek nacrtale s našim učenicama. Straničnici su predstavljali dio hrvatske zastave te dio grba Općine Bizovac. Nakon nekoliko dana, poslali smo radove u Washington D.C, točnije u Washington International School, a samo tri dana kasnije, nakon dugog puta, njihovi su straničnici doputovali  nama u Bizovac.

Kako nam je bilo tijekom sudjelovanja u ovom projektu pogledajte u video uratku:

I u fotogaleriji.