Križni put - 2017. godine
Autor: Katarina Antolašić, 22. 4. 2017.

Svake godine, krajem korizmenoga vremena, učenici naše škole odlaze u matičnu crkvu moliti pobožnost križnoga puta. U pripremi za ovu pobožnost, učenici svoj hod Kalvarijom izražavaju molitvom koju sami sastavljaju kao hod u zajedništvu s Isusom. Cilj pobožnosti križnoga puta je poziv – bliže k Isusu ali i poziv – bliže k sebi i bližnjima.

Razmatrajući Isusov križni put, otkrivamo i vlastiti križ, osobne križne putove. Dovoljno je upitati se: tko nije nikada bio nesretan, tužan, razočaran, ostavljen, osamljen, napušten i zaboravljen? Nema nas takvih. Svi trpimo. Svatko ima svoj križ. Unatoč toj spoznaji, križ i trpljenje su osporavani u našem vremenu. Vizija bijega od križa, kao da je postala glavna tema moderne svagdašnjice. Međutim, Isus nas svojim trpljenjem uči da je pobjeda upravo u prihvaćanju križa i muke. Dakle, prihvaćati svoj križ u životu ili ga odbacivati, nije sporedna životna stvarnost. Naprotiv, ona je ključni životni izbor. Prihvaćajući svoj križ, svjedoci smo da pripadamo Isusu, da smo sudionici Njegove patnje. Ali još smo više svjedoci pobjede Njegova uskrsnuća. Pobjeđujući kušnje i svakodnevne poteškoće, mi postajemo sve bliži Kristu ali i sve više ljudi, osjetljivi za bližnjega. Svakom takvom pobjedom, raste u nama  i približava se radost Uskrsa.

„Molim te, Isuse, daj nam snage da budemo bolji i da se popravimo.“

Talia

„Pomozi mi, Isuse, da prihvatim da sam slab.“

Dominik

„Dragi Isuse, oprosti mi moju slabu vjeru.“

David

„Isus nas pokušava naučiti da kad padamo nismo manje vrijedni.“

Vanesa

„Isuse, molim te da svatko voli i poštuje svoju i nebesku Majku te da prepozna u njoj ljubav i snagu koju ona daruje. Da svaka majka nikad ne ostavi svoje dijete na njegovom putu te da joj to dijete bude tvoj blagoslov.“

Marija

„Molim te, Isuse, daj da i mi jedni drugima možemo opraštati poput Tebe.“

Leonarda

„Danas je sve sramota pa tako i poštivati Isusa koji se mučio za nas, padao za nas, pa i umro za nas. On je jedina osoba koja nas nikada ne ostavlja. Ni onda kada mi njega ostavljamo. Nije sramota pasti, sramota je ne podići se, ne nastaviti put. Nije moguće hodati ovom zemljom i ne pasti. Nikada ne treba dopustiti da te pad spriječi, da tvoji snovi ostanu neostvareni. Isus te uvijek čeka, pa i u padu. Zato vjeruj Isusu i ne ponavljaj iste greške. „

Erik

„O, moj Isuse, svi mi imamo svoje grijehe koji nas tjeraju na pad, u ponor. Ali zato si Ti tu. Tu si da nas digneš ako padnemo i vratiš na pravi put.“

Ines

„Jedino što je potrebno da budeš Isusov prijatelj jest da imaš vjere.“

Antonio

„Isuse, hvala Ti na snazi koju mi daješ kada se nađem u nevolji. Ti si izdržao noseći križ. Tako i nama daješ snage da i mi svoj križ lakše prihvatimo.“

Petra

„Isuse Kriste, donio si nam Radosnu vijest. Nauči nas da to shvatimo i još čvršće povjerujemo u Tvoju istinu. Daj da uvijek iznova prelazimo iz tame u svjetlo.“

Ines

„Dok svoje padove opravdavamo, prema tuđima smo nemilosrdni. Oprosti mi, Gospodine, moje padove, moje nevjernosti tvojoj ljubavi i ne daj da ja ikad budem uzrok tuđega pada.“

Marina

„Isuse, nauči me da se žrtvujem za druge. Pomogni mi da se znam nositi s mukama kroz koje trebam proći.“

Lorna

Ostale fotografije pogledajte ovdje.

Pripremila: Marina Školka, vjeroučiteljica