« Ožujak 2024 »

Ovaj mjesec: 1900
E-DNEVNICI
Autor: Velimir Kunzinam, 1. 12. 2016.

Od ove školske godine, kao što smo najavljivali krajem prošle školske godine, u Osnovnoj školi Bratoljuba Klaića  Bizovac  uveli smo e-Dnevnike. Tijekom ljetnih praznika učitelji su se dodatno informatički educirali kako bi što spremnije prihvatili ovu inovaciju. Pratili smo Carnetove Webinare, kao i predavanja školskog administratora, profesorice Marte Majetić. Ova je inovacija  zahtijevala da sva računala po učionicama imaju internetsku vezu , da se zamijene stari modeli računala kako  ne bi bilo problema u novom načinu vođenja administracije. Krajem rujna organizirali smo zajednički roditeljski sastanak za sve razrede matične i područnih škola, kada je školska administratorica upoznala  roditelje s mogućnostima praćenja učenika vezano za ocjene i učeničke izostanke.

Što su e-Dnevnici?

To je Web aplikacija za vođenje razredne knjige (imenik, dnevnik rada, zapisnici).Sustav koji je  razvijen u CARNET-u još 2011. godine za potrebe informatizacije vođenja razredne evidencije u osnovnim i srednjim školama. Ima sve funkcionalnosti “papirnate” razredne knjige uz dodatne funkcionalnosti koje omogućuje informacijska i komunikacijska tehnologija (ICT).

Koje su prednosti vođenja e-Dnevnika za roditelje?

Prvenstveno, vrlo je dobar sustav obavještavanja roditelja o izostancima djeteta. Nakon što je roditelj dao razredniku svoju e-mail adresu i svoj pristanak na ovakav oblik obavještavanja, on dobiva svoju lozinku putem koje može primiti automatsku e-mail poruku ako je njegovo dijete izostalo, a također može vidjeti i ocjenu koju je učenik dobio s vremenskim odmakom od 48 sati.

Što e-Dnevnik znači za učenike? Učenici imaju pristup ocjenama, bilješkama i izostancima koje nastavnici upisuju u e-Dnevnik istog dana.

Ovlasti ravnatelja, pedagoga i psihologa su te da imaju pristup svim razrednim knjigama, no nemaju mogućnost upisa ili mijenjanja podataka.

Razrednik može vidjeti sve ocjene i bilješke za učenika te iste podatke ispisati roditelju.

Predmetni učitelj ima pristup  samo svom predmetu u razredima u kojima predaje, tako da na njegovu ocjenu ne mogu utjecati ocjene drugih nastavnih predmeta.

Samo školski administrator može uz opravdani zahtjev vršiti ispravke.

Svaki se upis – ispravak  bilježi u sustavu uz datum i vrijeme pristupa e-dnevniku.

Izrada izvještaja o ocjenama i izostancima je brza, jednostavna i pouzdana. Automatizmom se izračunava postotak izostanaka učenika po predmetu. Moguć je pregled ocijenjenosti iz pojedinih predmeta, kao i ispis svih ocjena za pojedinog učenika. Učiteljima je omogućen grupni unos ocjena i bilješki, što je velika ušteda vremena. Moguće je praćenje izvršenja nastavnog plana po predmetima.

Kako ne bi došlo do kršenja Pravilnika o ocjenjivanju, sustav upozorava nastavnika ako je učenik taj dan već odgovarao. Također, sustav obavještava  razrednika o  neopravdanim satima.

Postoji veza  e-matice i e-Dnevnika. Na početku godine svi se podaci o učenicima povlače iz e-matice, a na kraju godine vrši se povratak podataka u e-maticu  te ispis svjedodžbi.

Nema potrebe višestrukog prepisivanja, smanjena je mogućnost pogreške, kao i smanjena administracija učitelja. Što se tiče sigurnosti, nastavnici se prijavljuju sa svojim AAI elektroničkim identitetom  i jednokratnom zaporkom koju generira token. Token je registriran na određenog korisnika, a sustav evidentira svaki ulazak i unos u aplikaciju. Unesene ocjene, ako se dogodi pogreška, može mijenjati samo školski administrator. Svi podaci su pohranjeni na CARNET-ovim serverima na odvojenim lokacijama. Prednosti su  smanjena mogućnost neovlaštenog unosa podataka i onemogućeno uništavanje podataka.

Za sve nas u školi to je dodatno učenje, ali  je nužno i zadatak nam  je ići u korak s vremenom.

Pedagog: Vesna Žulj, mag.paed.