preskoči na sadržaj

Osnovna škola Bratoljuba Klaića, Bizovac

Login
Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Anketa
Dnevno provedem za računalom :





Korisni linkovi
 

Flag Counter

 

 

 

  

   
 
       
       
 
 
        
        
       
 
      

 

   

      

 

    

 

   

     

     

     

   

    

 

    
 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 11. 2010.

Ukupno: 280227
Ovaj mjesec: 1
Naše vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
KOLIKO JE OBITELJ VAŽNA?
Autor: ZVONČICA KUČANDA, 15. 5. 2024.

Danas, 15. svibnja, se obilježava Međunarodni dan obitelji,  s ciljem podizanja svijesti o važnosti obitelji i njezinu značaju u društvu. 1994. Ujedinjeni narodi su proglasili Međunarodni dan obitelji kao odgovor na promjene ekonomskih i društvenih struktura koje utječu na stabilnost i strukturu obitelji u različitim dijelovima svijeta. Ove je godine fokus na klimatske promjene koje negativno utječu na zdravlje, a često dovode i do raseljavanja obitelji.
 

Što je obitelj?

Obitelj je primarna društvena zajednica bio-psiho-socijalnog karaktera koja ima nekoliko funkcija: zaštitnu- usmjerena prema unutra i označava psiho-socijalnu zaštitu svojih članova i socijalizacijsku -  usmjerena prema van i predstavlja proces prilagodbe na određenu kulturu i njezine datosti (obitelj kao otvoreni sustav koji se nalazi u interakciji sa svojom okolinom, odnosno s onim što se često naziva "socijalna mreža").

Autor Hendrick (1992.) spominje da obitelj ispunjava važne biološke, psihološke i sociološke funkcije:

  • njeguje, odgaja, štiti i daje svojim članovima psihosocijalnu podršku;
  • omogućava svojim članovima prilagođavanje na kulturu u kojoj obitelj živi;
  • gaji sociokulturna obilježja i specifičnosti i prenosi ih sa koljena na koljeno;
  • svojim članovima omogućava razvoj identiteta svakog pojedinačno (vrlo često se članovi određene obitelji bore protiv svih pokazatelja pripadnosti svojoj obitelji što je dobar indikator usmjerenja ka autonomnosti svakog od članova, a neophodno je za proces separacije i individualizacije).

Obitelji koje te funkcije ispunjavaju nazivamo funkcionalnim, a one koje to nisu u stanju su disfunkcionalne obitelji.

U funkcionalne obitelji spada obitelj koju karakteriziraju izrazi poštovanja, priznanja, zdravog uvažavanja i potvrđivanja. Funkcionalna obitelj je fleksibilna i prilagodljiva. Ukoliko su potrebne promjene unutar ili izvan nje sposobna je reagirati vrlo brzo i reorganizirati se tako da odgovara svim članovima. Omogućava potrebnu autonomiju svojih članova i potiče razvoj individualnosti.

U disfunkcionalne obitelji možemo uvrstiti obitelj za koju važe suprotni izrazi od poštovanja, priznavanja, uvažavanja i potvrđivanja. U disfunkcionalnoj obitelji dominira rigidnost pravila, postoji prisilno ponavljanje ranijih rješenja i ne dozvoljavaju se promjene ili su to su obitelji čiji su članovi ili je cijela obitelj od stresom. U disfunkcionalnoj obitelji spriječen je razvoj podsustava, onemogućen je razvoj djeteta i njegova socijalizacija izvan obitelji.

 

Svaka obitelj je jedinstvena, unikatna i neponovljiva, tj. sa svim svojim specifičnim  čini jedan jedinstven sustav. Ona nije samo zbroj pojedinaca, nego djeluje kao zaseban entitet sa svojim pravilima funkcioniranja koji nadilazi zbrajanje njenih pojedinačnih dijelova. Svaka obitelj predstavlja sustav koji ima granice unutar kojih se odigravaju sve interakcije među članovima.

Obitelji s problemima:

  • nizak osjećaj vlastite vrijednosti
  • komunikacija je indirektna, nejasna i neiskrena
  • pravila su kruta, nepromjenjiva i trajna
  • povezanost s društvom je obojena strahom, nepovjerljivošću i okrivljavanjem

Zdrave i podržavajuće obitelji:

  • visok osjećaj vlastite vrijednosti
  • komunikacija je direktna, jasna, konkretna i poštena
  • pravila su fleksibilna, primjerena i podložna promjeni
  • povezanost s društvom je otvorena, temelji se na povjerenju, nadi i mogućnosti izbora

Značaj roditeljskog odgoja

Temelj zdravog odgoja predstavlja kvalitetan međusobni odnos, ljubav, toplo emotivno ozračje u kojem se može osjetiti optimalno poštivanje i prihvaćanje svakog pojedinog člana obitelji. Istraživanja govore da djeca koja dolaze iz ”uređenih” obitelji, u kojima se potiče uspješna socijalizacija, se puno bolje razvijaju na kognitivnom, psihomotoričkom i socijalnom planu, što svakako doprinosi cjelokupnom razvoju osobnosti.

Za sigurno i zdravo odrastanje djeteta od velike važnosti je održavanje međugeneracijske razlike. To znači da treba biti jasno kakva je uloga roditelja, a kakva uloga djece. Važnost obiteljskog odgoja je za razvoj djetetove individualnosti nezamjenjiv. Među nezamjenjive faktore spadaju emocionalni odnosi, koji se temelje na ljubavi i pripadnosti roditelja i djece, kao i razvijanju međusobnog povjerenja i individualnog pristupa djetetovoj osobnosti.

Odgojem roditelji usmjeravaju i nagrađuju djetetovo ponašanje, a istovremeno mijenjaju i usmjeravaju neprimjerene oblike ponašanja. U odgoju, djetetu su potrebna jasna pravila i znanja o tome šta je pravilno, a šta nije, te jasno postavljene granice različitih oblika ponašanja. Na taj način dijete može oblikovati odgovarajuće oblike ponašanja i, dakako, preuzeti odgovornost za svoje postupke.

Svim učenicima, roditeljima i vašim obiteljima čestitamo Međunarodni dan obitelji!

 

Psihologinja škole

Zvončica Kučanda






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju